Novice
-
ZAKLJUČEK ŠTABNIH VAJ NA BRDU PRI KRANJU
Od 2. do 6. februarja 2019 so na Brdu pri Kranju v okviru evropskih projektov potekale štabne vaje. Sodelujoči na vaji so prišli iz 23 različnih držav in sicer: Albanije, Avstrije, Belgije, Bosne in Hercegovine, Češke, Danske, Finske, Hrvaške, Italije, Latvije, Litve, Luksemburga, Nizozemske, Norveške, Poljske, Portugalske, Romunije, Slovenije, Španije in Združenega Kraljestva. Več > -
Štabne vaje za module ModTTX3 na Brdu pri Kranju
Na Brdu pri Kranju se je v soboto, 2.2.2019, začela tretja štabna vaja za module Civilne zaščite ModTTX3.Več > -
Obisk odbora za obrambo DZ RS na URSZR
Člani Odbora za obrambo Državnega zbora RS so danes, v sredo, 23. januarja, obiskali Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Center za obveščanje Republike Slovenije in Državni logistični center URSZR.Več > -
PATRULJNI TEK 2019
48. tradicionalno tekmovanje Slovenske vojske, Policije in Civilne zaščite v patruljnem teku na smučeh je potekalo v soboto 12. januarja 2019 na Pokljuki kot skupna aktivnost predstavnikov vseh treh podsistemov nacionalne varnosti: obrambnega, varnostnega ter sistema zaščite in reševanja.Več >
FOTO GALERIJA
19.10.201723. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči
Izpostavljeno
Gradbeni zakon (Uradni list RS, št. 61/17 in 72/17) v 31. členu predpisuje, da investitor pred vložitvijo zahteve za izdajo gradbenega dovoljenja pridobi mnenja pristojnih mnenjedajalcev, ki so opredeljeni v 15. točki prvega odstavka 3. člena in 112. členu Gradbenega zakona.
Uprava RS za zaščito in reševanje skladno z določbami Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 51/06-UPB1 in 97/10) ter Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu pred požarom (ZVPoz-D, Uradni list RS, št. 83/12) ni več pristojna za izdajo mnenj v postopkih graditve objektov.
Glede na zgoraj navedeno Uprava RS za zaščito in reševanje ni več mnenjedajalec. V izogib nepotrebnemu pošiljanju vlog in dokumentacije prosimo, da to upoštevate.

Izšla je letošnja številka revije Ujma, ki obravnava področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. V celoti je objavljena na naši spletni strani.
Želimo vam prijetno branje!
Več...

Letno poročilo Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje za leto 2017 pregledno predstavlja njeno delovanje v preteklem letu. Celotno poročilo si lahko ogledate v prilogi. Več...
Priporočila

Ob možnosti poplave: opazujte naraščanje vode v okolici ter spremljajte vremensko napoved in opozorila, iz nižjih prostorov umaknite premično premoženje, s protipoplavnimi vrečami preprečite vdor vode v stavbo …
Med poplavo: umaknite se v višje nadstropje ali na višje ležeče območje, peš ali z vozilom ne prečkajte poplavljenih območij …
Po poplavi: očistite predmete, ki so bili v stiku s poplavno vodo, ne uživajte hrane, ki je bila v stiku z njo, pred ponovnim priklopom naj električne naprave in napeljavo pregleda strokovnjak …
Oglejte si tudi tv spot Na poplave se lahko pripravite, film o poplavni ogroženosti Živeti s poplavami, ter spletno hišo Ste storili vse za varen dom z interaktivnimi napotki, kako ravnati pred poplavo, med njo in po njej.

Zamrznjena jezera, ribniki in druge vodne površine omogočajo raznovrstno rekreacijo, a na ledu 100% varnosti ni - zato nekaj priporočil:
Preden stopite na led, se prepričajte o debelini in nosilnosti ledu.
Če led okoli vas začne pokati v koncentričnih krogih, se čim prej umaknite.
Če se led pod vami vdre, razširite roke in pokličite na pomoč; če vam uspe zlesti na led, ne vstanite takoj ampak se zakotalite vstran od odprtine, sicer se lahko ponovno vdre.
Več...

Kurilne naprave (peči na trda goriva, kamini, električne peči, peči na tekoča goriva in drugo) in dimni vodi ter zračniki naj bodo redno vzdrževani in očiščeni.
Kamini in peči na trda goriva
Stene okoli naprav in prostor pred kuriščem naj bodo iz negorljivega materiala, v bližino ne postavljajte lahko gorljivih snovi.
Električne naprave za gretje
Naprave izklopite, ko niste doma in ko greste spat.
Grelne naprave na tekoča goriva
Gorivo hranite v dobro zaprti posodi in zračnem prostoru, vendar ne v stanovanju.

Ogljikov oksid, poimenovan tudi ogljikov monoksid, je plin brez barve, vonja in okusa in ga s čutili ne zaznamo. Nastaja pri nepopolnem izgorevanju v pečeh na trda, tekoča in plinasta goriva, v plinskih bojlerjih in pri delovanju bencinskih in dizelskih motorjev (agregatov, motornih žag …) in je strupen.
Značilni prvi znaki zastrupitve z njim so: glavobol, slabost, bruhanje, omotičnost, utrujenost, zmedenost, motnje vida, zanašanje pri hoji, zaspanost. Če jih opazimo, moramo takoj zapustiti prostor in poklicati nujno medicinsko pomoč na 112. Skladno s Pravilnikom o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav (Uradni list RS, št. 100/13 in 61/17 – GZ) je bilo treba javljalnike ogljikovega monoksida namestiti v prostore s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, najpozneje do 1. januarja 2017.
Kateri so osnovni preventivni ukrepi?

Med kurilno sezono se lahko poveča število dimniških požarov.
Kako lahko preprečite dimniški požar?
Preprečite nalaganje gorljivih oblog v dimniku in naprave redno vzdržujte.
Kako ukrepate ob dimniškem požaru?
Pokličite na številko 112, zaprite ali vsaj omejite dovod zraka v kurilno napravo in dimnik, ne vstopajte v zadimljene prostore.
Kaj naredite po dimniškem požaru?
Dimnik je treba pred nadaljnjo uporabo pregledati in odstraniti morebitne nezgorele obloge.

S snegom pokriti vrhovi gora so zelo vabljivi, vendar morate biti na vzpone dobro pripravljeni in opremljeni. Pred odhodom v gore se pozanimajte o vremenskih razmerah, stanju snežne odeje in stopnji nevarnosti proženja snežnih plazov. Obisk gora ob obilnem sneženju, megli, hudemu mrazu, močnemu vetru in ob povečani nevarnosti proženja snežnih plazov ni priporočljiv.
Več...